walory ozdobne
kolor kwiatów
zastosowanie
siła wzrostu
stanowisko
wysokość docelowa
Milin
to mało wymagające i szybko rosnące (6-10 m, w tym 2-4 m przyrostu rocznie) pnącze o pięknych kwiatach (5-7 cm), które kształtem przypominają trąbki. Może mieć kwiaty w kolorze żółtym (Flava), czerwonym (Flamenco, Gabor), morelowo-żółtym (Judy), pomarańczowym (Ursynów, Guilfoylei, Indian Summer) kolorze. Kwitnie od lipca aż do września. Liście duże, pierzaste dorastające do 30 a nawet 40cm, złożone z 7-10 ząbkowanych ostro zakończonych listków(8-10cm).Wiosną i latem zielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Wspina się za pomocą powietrznych korzeni czepnych i lekko wijących się pędów. Ojczyzną tej pięknej rośliny są Stany Zjednoczone, do Europy została sprowadzona w XVII wieku . Wabi pszczoły i motyle.
Wymagania
Pnącze łatwe w uprawie, odporne na choroby i szkodniki, tolerujące średnio żyzne gleby ogrodowe. Radzi sobie także w podłożu piaszczystym, ale rośnie słabiej. Najlepiej rośnie i kwitnie posadzony w ziemi żyznej, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej, w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych. Pierwsze cięcie milina powinno przeprowadzić się od razu po posadzeniu, skracając roślinę do 15-20 cm nad ziemią. Następnie co roku należy usuwać pędy suche, przemarznięte i nadmiernie rozrastające się. Miliny , szczególnie te młode egzemplarze potrzebują okrywania na zimę, gdyż mogą przemarzać. Najlepiej rosną i kwitną na wystawach południowych, nie lubią wystaw północnych i przeciągów.
Dlaczego milin nie kwitnie?
- Miliny zaczynają kwitnienie 2-3 lata po posadzeniu do gruntu (gdy jest rozmnożony wegetatywnie, z nasion kwitnie dopiero po 5-8 latach po posadzeniu).
- w podłożu jest zbyt dużo azotu, który powoduje, że roślina bujnie rośnie, ale nie kwitnie.
- jest niewłaściwie cięty
- ma niedostateczną ilość wody
- ma za mało słońca
Milin mało wymagające pnącze w e-Clematis
Milin to mało wymagające pnącze o pięknych kwiatach w kształcie trąbki. Ma małe wymagania glebowe, jest tolerancyjny i odporny na suszę. Starsze egzemplarze mogą dorastać do kilku, kilkunastu metrów wysokości, jednak w zależności od potrzeb można je formować i przycinać. Jest to bardzo popularne pnącze, które wykorzystuje się najczęściej jako ozdobę płotów, murów lub altan ogrodowych.
Milin (Campsis)
Campsis x tagliabuana Guilfoylei – milin pośredni
Dostępność: dostępny
Wysyłka w: MARZEC 2025
Campsis radicans Flamenco - milin amerykański
Dostępność: dostępny
Wysyłka w: MARZEC 2025
Sadzonki Milinu - uprawa i pielęgnacja
Milin preferuje miejsca mocno nasłonecznione, rośnie nawet na suchych, ubogich glebach. Jeśli roślina zbytnio się rozrośnie możemy ograniczyć wzrost rośliny odpowiednio przycinając ją na wiosnę. Uprawa milinu nie jest wymagająca ani trudna.
Milin amerykański - dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie?
Najbardziej mrozoodpornym gatunkiem milinu jest milin amerykański. Pędy milinów wspinają się dzięki korzeniom czepnym. Gatunek rośnie szybko i bujnie, a trąbkowate kwiaty zdobią roślinę od lipca do września.
Zastosowanie
Miliny doskonale się nadają do maskowania brzydkich murów, konstrukcji, pokrywania ekranów dźwiękochłonnych, południowych ścian, ogrodzeń, altan, pergoli, krat, tyczek. Bardzo dobra roślina do nasadzeń w zieleni miejskiej, nie straszne jej spaliny, pyły, nadmierne słońce. Polecany do sadzenia w dużych ogrodach jak i w tych małych przydomowych. Pięknie komponuje się z zimozielonymi krzewami czy powojnikami włoskimi.
Ciekawostki
Miliny posiadają owoce , które przybierają formę długich zielonych, zwisających strączków, które w trakcie dojrzewania brązowieją i uwalniają nasiona. Przedłużyć kwitnienie milina można poprzez usuwanie torebek z nasionami. W USA ta roślina jest ulubieńcem kolibrów, które lubią jej nektar. Inaczej nazywany pnączem trąbkowym lub trąbką. ,Flava’ jest odmianą dostępną na rynku od 1842 roku. W medycynie chińskiej milin jest cenioną rośliną, pomaga między innymi na bóle reumatyczne.